PRODUCING SIMSIM AND GROUND NUT PASTE
Introduction
Groundnuts paste is made from grounding fried
groundnuts into a paste. The paste is used as a source stew to accompany food.
It is many times mixed with other sources or mixed directly into food. It
makes soup heavy, and tastes nice. It may also be used or pasted on bread and
be used instead of butter. This proposal will produce a safe product using
stainless steel machinery unlike the present products produced using cast-iron
equipment which end up laced with materials likely to cause cancer to those
eating it. About 200 to 300 kgs of groundnuts can be processed daily. An
investment capital of US$1500 would sufficiently start up this project.
Production Capacity, Technology and
Process
The process begins with the cleaning and sorting of the
sun- dried shelled groundnuts. Thereafter, the nuts are fried briefly so that
they can make a paste and to give a good taste. It is then put into the
grinding machine for processing into a paste and packed in plastic containers
.The process is quite simple and fast and a substantial amount can be processed
in a day with modest equipment within a
small space.
Market Analysis
There is a ready market for the paste and outlets are
spread all over because this is a house hold item consumed throughout the year.
It is stocked in markets, provisional shops and supermarkets etc. This
activity is carried out on small scale especially in major markets and trading
centres.
Capital Investment Requirements in US$
Item |
Units |
Qty |
Unit |
total |
Stainless Grinding Machine |
No |
1 |
750 |
750 |
Sealing Machine |
No |
1 |
100 |
100 |
Furniture |
No |
0 |
200 |
200 |
Weighing Scale |
No |
1 |
100 |
100 |
Bicycle |
No |
1 |
50 |
50 |
Plastic drum |
No |
2 |
15 |
30 |
Ladels |
No |
4 |
3 |
12 |
Total |
1,242 |
Production
and Operating Costs
Direct materials, Supplies and Costs in US$
Cost Item |
Units |
Unit |
Qty |
Prod |
Prod |
Prod |
Direct Costs |
||||||
Groundnuts |
Kgs |
1.65 |
200 |
330 |
8,580 |
102,960 |
Simsim |
Kgs |
1.7 |
100 |
170 |
4,420 |
53,040 |
Packaging |
Pcs |
0.43 |
300 |
129 |
3,354 |
40,248 |
Sub-total |
600 |
629 |
16,354 |
196,248 |
||
General Costs (Overheads) |
||||||
Rent |
75 |
900 |
||||
Labour |
200 |
2,400 |
||||
Selling and Distribution |
90 |
1,080 |
||||
Cleaning and Toiletries |
65 |
780 |
||||
Miscellaneous |
50 |
600 |
||||
Depreciation |
26 |
311 |
||||
Sub-total |
506 |
6,071 |
||||
Total Operating Costs |
16,860 |
202,319 |
1) Production costs assumed 312 days per year with daily capacity of producing 300kgs of paste.
2) Depreciation (fixed asset write off) assumes 4-years life of assets written off at 25% per year for all assets.
3) Direct costs include materials, supplies and other costs that directly go into production of the product.
4) Total monthly days assumed are 26-days.
5)
The valuation currency used is United
States Dollars.
Project Product Costs and Price Structure
Item |
Qty/ |
Qty/yr |
Unit |
Prod |
Unit |
Total |
G/nut
and |
300 |
93,600 |
2.16 |
202,319 |
3 |
280,800 |
Profitability Analysis Table
Item |
Per |
Per |
Per |
Revenue |
900 |
23,400 |
280,800 |
Less: Production and Operating Costs |
648 |
16,860 |
202,319 |
Profit |
252 |
6,540 |
78,482 |