MAKING TOOTH POWDER
Introduction
This business idea is for the production and marketing of tooth powder.
Tooth powder is healthy for teeth and gums and will leave your mouth feeling
super clean and your breath smelling good. Toothpaste simply adds binder agents
and water, turning the powder into a paste that has a cleaner feeling and more
easily coats the teeth. The total revenue is estimated at US$ 3000 per year
with the total investment cost of US$ 85,131 per year.
Production Process
Combine three tablespoons of baking soda, one tablespoon salt, and four drops
of clove oil in glass or metal bowl. Use a spoon to mix well, mashing mixture
against the sides of the bowl to ensure that
oil is well distributed. To use powder, place a teaspoonful in the palm of your
hand and pick up with a moistened toothbrush.
Market Analysis
Dental care awareness is increasing all the people’s demand for the Toothpaste
and powder including the rural masses. As a result, it has a good growing
market. It can be supplied to supermarket chains, retail/grocery shops and
clinics. This product is stocked almost in all shops throughout the country.
This business is not yet undertaken in Uganda.
Capital investment requirements US $
Capital investment item |
Units |
Qty |
Unit |
Amount |
Distillation unit |
no |
1 |
600 |
600 |
Toothpaste filling machine |
no |
1 |
1,250 |
1,250 |
Baby boiler |
no |
1 |
2,250 |
2,250 |
Grinder |
no |
1 |
100 |
100 |
Crimping machine with hand |
no |
1 |
900 |
900 |
Van |
no |
1 |
6,000 |
6,000 |
Drier |
no |
1 |
1,000 |
1,000 |
Total cost on machinery |
12,100 |
Production and Operating Costs
Direct Materials, Supplies and Costs in
US$
Cost Item |
Units |
Unit |
Qty/ |
Prod |
Prod |
Prod |
Baking soda |
kg |
1.3 |
5 |
6 |
163 |
1,950 |
Table salt |
kg |
0.6 |
2 |
1 |
31 |
9,734 |
Clove oil |
ltrs |
2 |
3 |
6 |
156 |
48,672 |
Sub-total |
10 |
13 |
350 |
60,356 |
||
General costs(overheads) |
||||||
Utilities(water and power) |
150 |
1,800 |
||||
Labour |
813 |
9,750 |
||||
Rent |
150 |
1,800 |
||||
Miscellaneous costs |
50 |
600 |
||||
Distribution costs |
650 |
7,800 |
||||
Depreciation (Asset write off) Expenses |
252 |
3,025 |
Sub -total |
2,065 |
24,775 |
Total Operating Costs |
2,414 |
85,131 |
1Production costs assumed
312 days per year with a daily capacity of 500 tins of tooth powder.
(2)Depreciation (fixed assets write off) assumes 4 years life of assets written
off at 25% per year for all assets
(3) Direct costs include materials, supplies and other costs that directly go
into production of the product.
Project product Cost and Price Structure
in US $
Item |
Qty / day |
Qty /yr |
Unit |
Prod/yr |
Unit |
Total |
Tooth |
500 |
156,000 |
0.55 |
85,131 |
2.3 |
351,000 |
Profitably Analysis in US$
Profitability Item |
Per |
Per |
Per |
Revenue |
1,125 |
29,250 |
351,000 |
Less production and operating Costs |
273 |
7,094 |
85,131 |
Profit |
852 |
22,156 |
265,869 |